Close

ul. Mickiewicza 7, 32-500 Chrzanów

+ 48 505 774 850

pawelbandula@gmail.com

Adwokat kościelny w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

adwokat kościelny Paweł Banduła

Prawo do obrony jest jednym z najważniejszych uprawnień wiernych w kanonicznym procesie sądowym. Zarówno powód, jak i pozwany mają prawo do swobodnego wyboru adwokata kościelnego i pełnomocnika.

Rola adwokata

Taka osoba służy stronie radą, pouczeniem, wsparciem oraz występuje z jej obroną przed sądem, przez naprowadzenie faktów i przytoczenie przepisów prawnych. Adwokat profesjonalnie udzieli pomocy swojemu klientowi w doprowadzeniu sprawy do pozytywnego zakończenia. Powinien być człowiekiem dobrej sławy, czyli dobrego imienia. Musi spełniać wymóg respektowania zasad etyki chrześcijańskiej. W sposób szczególny adwokat kościelny przyczyni się do rzetelnego sporządzenia skargi powodowej, której przyjęcie przez sąd kościelny spowoduje rozpoczęcie procesu.

Jak działa adwokat?

Uczestnictwo adwokata kościelnego na różnych etapach procesu ukierunkowane będzie na pomoc sędziemu w uzyskaniu pewności moralnej co do rozstrzygnięcia danej sprawy. W postępowaniu dowodowym adwokat zabiega o przedłożenie stosownych środków dowodowych, celem wiarygodnego przedstawienia racji stron procesowych. Przepisy prawa przewidują możliwość obecności czynnej adwokata przy przesłuchaniu stron oraz świadków. Adwokat ma prawo do wglądu w akta procesowe oraz zapoznania się z obronami i uwagami strony przeciwnej. Po publikacji wyroku adwokat kościelny może dokonać weryfikacji, czy wyrok nie zawiera błędów, które można i trzeba usunąć poprzez poprawę lub uzupełnienie dokonane przez sąd kościelny. Gdyby reprezentowany klient czuł się skrzywdzony rozstrzygnięciem sądu kościelnego, adwokat kościelny udzieli pomocy w zaskarżeniu wyroku.